Perfect Facebook Like Box Sidebar

image1 image2 image3

Miejscowość

ODNOWIENIE KRZYŻA W ZALEZIANCE

 
Kiedy wszystko się zaczęło?
        W roku 1913 powstała parafia Łączna.Rok później mieszkańcy wsi Zalezianka zdecydowali o postawieniu drewnianego krzyża na pamiątkę tego wydarzenia.Jednym  z fundatorów był Benedykt Borowiec,pradziadek obecnego sołtysa Zalezianki,Czesława Borowca.
           Uzyskanie pozwolenia na ścięcie drewna za czasów zaboru rosyjskiego było wręcz niemożliwe.Wiąże się z tym następującą historią:
Nocą kilku włościan udało się do lasu, aby pozyskać drewno na zrobienie krzyża. Ręczna piła, konno wywieźli surowiec z lasu, po czym zakopali go na swojej ziemi i ukryli pod stertą siana i słomy. Gajowi szukali drewna w całej wsi,ale było bardzo dobrze ukryte. Kiedy upłynęło kilka miesięcy,mieszkańcy rozpoczęli ręczną obróbkę drewna i wykonali krzyż.
          W tym roku mija sto lat od tamtego wydarzenia.Stary krzyż zaczął się chylić i próchnieć. Sołtys naszej wsi postanowił wymienić staruszka na nowego następcę. Razem ze swoimi synami wykonali nowy krzyż( o wym.: wys.5,70 i ramiona 1 m). Pan Czesław zakupił również wizerunek Jezusa oraz granitową płytę, na której jest wyryty napis, który widnieje pod tekstem. Oryginalną pisownię małżeństwo państwa Borowców upamiętniło w rodzinnym Piśmie Świętym (zał. zdjęcie).
Dlaczego krzyż postawiono w tym miejscu we wsi?
Być może przez to, iż jest to najwyższy punkt naszej miejscowości? Wówczas w Zaleziance było tylko kilka domów, obecna liczba mieszkańców to około 400 osób. Wszyscy jesteśmy wdzięczni naszemu panu sołtysowi, że wystąpił z taką piękną inicjatywą.
Dnia 09.06.2014 roku w kaplicy w Zaleziance odbędzie się uroczysta msza św. o godz.18 30 (prawdopodobnie) a następnie odbędzie się poświęcenie nowego krzyża. Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość.
W imieniu pana Czesława Borowca składamy serdeczne podziękowania za pomoc:panu Michalowi Zegadlo, Szymonowi Fafara, Tomaszowi Janikowi oraz wszystkim, którzy przyczynili sie do postawienia nowego krzyża.
 
odn1
odn2 
 
 

Autor: Agata Moskal

 

 

 

Strona utworzona dzięki projektowi:
"Mikrodotacje na start dla lokalnych organizacji
pozarządowych z województwa
świętokrzyskiego” finansowanego ze środków
"Programu Operacyjnego 
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich"

Szkoła Podstawowa im. M. Kowalskiego
w Zaleziance
Zalezianka 49a, 26-140 Łączna

tel. 41/254-92-00
NIP 663-15-75-405 
Regon 260458039-00021

Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego "Zalezianka"
26-140 Łączna, Zalezianka 49a
tel: 41 2549200
NIP: 663 186 08 44
REGON: 260642636